Namų interjeras dažniausiai yra kuriamas pasitelkiant kažkurį vieną stilių. Jokie namai neįsivaizduojami be interjero dizaino, todėl dažnas galvos skausmas tampa stiliaus pasirinkimas: kaip sukurti namus, kuriuose galėtumėte jaustis jaukiai? Tai yra pagrindinė priežastis, kodėl noriu Jus supažindinti su pagrindiniais interjero stiliais ir jų bruožais.
Šis interjero stilius vertinamas dėl praktiškumo, patogumo, sukuriamo tvarkos ir ramybės pojūčio. Mėgstamos geometrinės formos – kvadratai, stačiakampiai, apskritimai, tačiau neturi jokių dekoracijų ar detalių. Budingos atviros erdvės. Nors dominuoja griežtos geometrinės linijos, moderniame interjere gali būti daug asimetrijos, abstrakcijų. Ypač meno kūriniuose ir balduose. Kad patalpos netaptų skurdžiai asketiškomis, žaismo ir įdomumo įneša įmantrios ir unikalaus dizaino baldai, ryškesni spalvų sprendimai. Įvertinamas kiekvieno daikto funkcionalumas. Grindų danga – medinė, vinilinė arba vientisa kiliminė, naudojami ir pavieniai nedideli kilimai tiek funkcinių zonų atskyrimui, tiek kaip ryškūs interjero akcentai.
Visa kūryba ir interjero įdomumas gali slypėti apšvietimo variantuose. Labai tinka gigantiški grindų šviestuvai ar mažos paslėpto apšvietimo lemputės, kurios, mesdamos šviesą, gali sukurti žaismą ar išryškinti kambario pagrindinį akcentą. Taip pat tinka bet kokie ultramodernūs apšvietimo variantai. Svarbiausia, interjero neperkauti.
Pagrindiniai stiliaus bruožai – jaukumas, komfortas ir daug šviesos. Skandinavijos šalyse mažai saulėtų dienų ir ilgos žiemos, todėl būstai tapo erdvūs. Kad saulės spinduliai pasiektų visus kampučius. Jų aukštos lubos, dideli langai. Erdvės įspūdį galima sustiprinti veidrodžiais.
Svarbiausia neapkrauti buto gausybe įvairių formų baldų, meno kūrinių ar aksesuarų. Minimalizmas turi būti praktiškas ir patogus. Stilių apibrėžia ne daiktų gausa, o medžiagos. Ypatingas dėmesys skiriamas patogiam erdvių ir baldų išdėstymui, pačių baldų ergonomiškumui. Skandinaviškas stilius pasižymi paprastumu, lengvumu, būdingu kiekvienam interjero elementui, interjere vyrauja šviesūs žydros, žalios, turkio ir geltonos spalvos, blyškūs, pilki atspalviai, dauguma paviršių patalpose yra balti.
Balta spalva dominuoja sienose, grindyse ir balduose. Balta geriausiai optiškai suteikia erdvės ir švaros įspūdį. Be to, baltame fone išryškėja pasirinkti interjero akcentai: paveikslai, augalai. Kaip akcentą galima pasirinkti ir ryškią spalvą, tačiau vos vieną ar kelias, nes kitaip dings paprastumas ir skandinaviškas stilius. Užuolaidos turėtų būti lengvos, baltos ar kreminės spalvos. Naktinės užuolaidos gali kurti sunkumo įspūdį, tad jos gali būti tik dekoratyvinės, neužtraukiamos. Dažniausiai naudojamos medžiagos: natūrali mediena, linas, kailis,veltinis, vilna taip pat chromuotas metalas.
Sienos dažniausiai išdažytos šviesiais tonais arba išklijuotos šviesiais tapetais, kurie paprastai išmarginti juostomis, augalais arba jūrų tema. Šaltų atspalvių mediena puikiai dera su šviesiomis sienomis ir baldų apmušalais. Pinti baldai (supamieji krėslai) bei interjero detalės (pintinės, dėžutės) taip pat labai populiarios ir paįvairina skandinavišką interjerą.
Grindų apdailai skandinaviškame interjere dažniausiai naudojama natūrali kokybiška mediena. Ji gali būti dažyta baltai, gali būti natūralios gelsvos spalvos, svarbu, kad grindys įsilietų į bendrą patalpos foną. Retesnis atvejis – baltos sienos derinamos su tamsaus riešutmedžio grindimis. Tai – ne tradicinis derinys skandinaviško stiliaus interjere, tačiau kontrastas gana žavingas.
Lubos paprastos, baltos. Neretai daromos iš masyvių lentų, kurios lakuojamos arba nubalinamos, kad matytųsi natūralus medis.
Ypatingas dėmesys skiriamas apšvietimui. Geriausia rinktis kelių rūšių apšvietimą: pagrindinį patalpos ir keletą šalutinių, tinkamų skaitymui ar intymesnei nuotaikai sukurti. Naudojami įvairių formų bei dydžių šviestuvai (taškinės lempos lubose, pakabinami lubiniai šviestuvai, stalinės lempos medžiaginiais gaubtais ir kt.)Tai ir praktiška, ir atspindi stiliaus nuotaiką.
Tai supaprastintas klasikinio stiliaus variantas. Moderni klasika patinka žmonėms savo respektabilumu, joje nėra smulkių detalių, kiekvienas elementas tampa ypač svarbus, dėl šių dalykų interjero erdvė pasidaro harmoninga ir vieninga. Pastebimas klasikinio stiliaus populiarumas tarp jaunų žmonių, bet naujam šiuolaikiškesniam, „lengvesniam“ jo interpretavime. Spalvinis sprendimas artimas gamtai, natūralių spalvų ir ramių tonų. Interjero dekoras tai medžio raštas, akmens struktūra, matinis ar skaidrus stiklas, chromuotos detalės. Kaip ir tradiciniam klasikiniam stiliui, moderniajai klasikai taip pat būdingas subtilus dekoras ir brangios kokybiškos medžiagos (mediena, šilkas, marmuras, natūrali oda it t.t.). Baldai kaip taisyklė neužima daug vietos, paprastų formų. Užuolaidos ne tokios sunkios kaip klasikiniame interjere, lengvesnės, labiau permatomos, be papildomų dekoro elemetų ( kutai ir t.t ), gana dažnai, pakeičiamos audinio žaliuzėmis.
Žvelgiant į moderniosios klasikos stiliumi įrengtą kambarį, išvysite daugiau tvarkos, kambarys atrodys švaresnis, nes jame nėra tiek klasikinio interjero akcentų, jie naudojami tik formai, įspūdžiui suteikti. Vietoje nepoliruoto marmuro, moderniosios klasikos interjero kūrimui ir stiliaus išlaikymui, naudojamos marmuro imitacijos grindų plytelės. Svarbiausia šiame interjere sukurti statiškumo ir patvarumo jausmą, kuris jaučiamas tradiciniame klasikiniame interjere. Grindys, taip pat, klojamos paprastu parketu.
Kita moderniosios klasikos interjerui būdinga detalė – didelis stalčių plotis, kuris taip pat yra ultramodernaus interjero dizaino stiliaus požymis.
Šis stilius suklestėjo XVII a., tačiau iki šių dienų žmonės noriai jį renkasi dėl formų grakštumo ir elegancijos, stabilumo ir respektabilumo įvaizdžio. Klasikinis stilius, įkvėptas antikos bei itališkojo Renesanso meno šedevrų, dar vadinamas „karališkuoju stiliumi“. Gryname klasikiniame interjere nerasite nė vieno modernaus elemento ar šiuolaikinio gaminio, įskaitant televizorius, skalbykles ar nerūdijančio plieno gaminius. Todėl šiais laikais grynas klasikinis būsto interjeras egzistuoja tik vadovėliuose.
Interjero ir baldų dizainui būdingas simetriškumas, tiesios ir aiškios linijos, tobulos proporcijos, prabangios ir kokybiškos medžiagos. Vienas iš pagrindinių tokio interjero bruožų – idiali simetrija.
Patalpa padalinama pusiau, jos viduryje stovi pagrindinis pasirinktas akcentas. Visi kambaryje esantys baldai, puošybos elementai dėstomi simetriškai apie pagrindinį akcentą taip, kad sudarytų vienas kito veidrodinį atspindį. Reiškia, visų dekoro elementų: vazų, šviestuvų, knygų lentynų turi būti po du, keturis ir t.t., kad juos būtų galima simetriškai išdėstyti veidrodiniu principu.
Svarbūs klasikinio interjero akcentai – antikinės kolonos ir arkos, yra naudojami ne tik kaip architektūrinė priemonė, bet ir tokiems interjero elementams kaip langams, veidrodžiams ar židiniams apipavidalinti.
Būdingas subtilus dekoras ir brangios kokybiškos medžiagos. Baldai grakštūs, bet ne įmantrūs, taisyklingos geometrinės formos, pagaminti iš taurios medienos (raudonmedis, Karelijos beržas, riešutas) masyvo, baldai puošiami žalvariu. Krištoliniai sietynai bei raštais dekoruoti toršerai. Renkantis medžiagas klasikiniam interjerui vertėtų dėmesį atkreipti į liną, medvilnę ir kitus natūralius, ne per blizgius, raštais neperkrautus gaminius. Norėdami interjerą padaryti gyvesniu, išskirtinumo gali suteikti šilko elementai, derinami kartu su jau vyraujančiu linu ar medvilne. Velvetas taip pat ne išimtis ir jis puikiai tinka baldų apmušalams.
Klasikiniam interjerui būdingi konservatyvūs raštai. Didelėms erdvėms ypatingai tinka stambūs pasikartojantys vertikalūs dryžiai, įterpiant dekoratyvinius raštus. Šiuo motyvu gali būti margintos sunkaus audinio užuolaidos ar sienų tapetai. Jeigu patalpa mažesnė, taip pat puikiai tiks augaliniai motyviai ar įmantrius nėrinius primenantis raštas. Ypač lengvos banguotos linijos tinka kaip pagalvėlų ar baldų apmušalų dekoras. Jos sukuria minštumo, patogumo ir prabangos įspūdį.
Šviesūs pasteliniai sienų atspalviai (gelsva, aukso, smėlinė, šviesi ar blyškiai žalia, persikinė) harmoningai dera prie šiltų tamsių medienos baldų spalvų. Kartais pasirenkamos ir ryškios ar tamsios spalvos, pvz., žalia, tamsiai mėlyna, arba žydra, kontrastuojančios su baltomis lubomis, padailintomis lipdiniais. Sienos dažnai dekoruojama panelėmis iš natūralaus medžio masyvo.
Aukštos lubos puošiamos lipdiniais, centre kabinamas sietynas.
Grindys medinės (parketas), marmurinės, akmeninės ar skalūno, neretai plytelės išdėliotos taip, kad sudarytų geometrinius raštus.
Norint trumpai apibūdinti itališko stiliaus interjerą veikiausiai užtektų trijų pagrindinių žodžių: prašmatnumas, prabanga bei subtilumas. Mėgstantiems prabangą, tačiau vengiantiems absoliučios klasikos – itališkas interjeras tampa bene geriausiu pasirinkimu. Kalbant apie itališką stilių, galioja posakis - kiek žmonių, tiek nuomonių.
Itališkas interjeras - jis unikalus ir išskirtinis ir jį galima skirstyti į dvi dalis: klasikinį itališką interjerą ir į modernųjį, nuolat kintantį. Itališkas dekoras reiškia buvimą vienu žingsniu priekyje - tačiau ne vien naujausiomis technologijomis, bet unikaliu tradicijų ir šiuolaikinių idėjų deriniais. Itališkai namus dekoruoti nesudėtinga ir labai patogu, geras tokio derinio pavyzdys būtų toks: sendintos terakotos grindys, o ant jų - modernus bet dalykiškas stiklo ir chromo staliukas.
Sienos lygios, glotnios, tvarkingos. Naudojamos neutralios spalvos ir balta, kad nebūtų užgožtos kitos interjero detalės. Įvairios gruoblėtos ir freskomis puoštos sienos jau praeitis. Tik tose vietose, kur norisi sukurti gilesnę erdvę, galima derinti kelis spalvų tonus, tačiau bendra sienų paskirtis yra suteikti pastatui naujumo ir tvarkos įspūdį. Ryškios spalvos paliekamos aksesuarams.
Koridorių ir vonios grindys dažniausiai klojamos nugludintu šviesiu marmuru. Kituose kambariuose kilimai beveik nenaudojami, grindys dengiamos terakota, keraminėmis plytelėmis, o medžio parketas naudojamas tik miegamuosiuose.
Baldai - geriausia proga pasipuikuoti tikru itališku namų dizainu. Daug jų nereikia, tačiau būtinai itin kokybiškų ir išvaizdžių, pagamintų iš brangaus medžio, odos. Populiarios odinės sofos ir kėdės, dekoruotos chromo akcentais. Renkantis baldus, jau galima pradėti eksperimentuoti su spalvomis, tačiau ryškiausios paliekamos įvairiems interjero aksesuarams - persiškiems kilimams, lipdiniams ar dekoracijoms ant sienų. Jokiu būdu negalima erdvės pernelyg apkrauti detalėmis, kadangi dekoruojant itališku stiliumi siekiama, kad įspūdį paliktų kokybė, o ne kiekis. Kruopščiai atrinkite kuo išskirtinesnes interjero detales: pavyzdžiui, senovinius šviestuvus.
![]() |
---|
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Espejo del alma - design
Interjero dizainas